Zieleń przy budynkach

Ogród otaczający szpital – to jeden wielki bukiet kwitnących krzewów i rozmaitych wieloletnich pnączy. Wcale się nie dziwię, że na każdej niemal ławeczce w tym ogrodzie odpoczywają pacjenci przez cały dzień, czasem nawet pochmurny.

Przy każdym budynku, bloku mieszkalnym jest wyznaczony teren na zagospodarowanie przez lokatorów. Mają swojego gospodarza, który opiekuje się posadzonymi wspólnie krzewami, często także ciekawymi kwiatami. Wszyscy dbają o swoje miasto. Wizytówką jest park miejski. Tam nie spotkasz żadnego chuligana ani w dzień, ani wieczorem. Czyste ławki, dużo alejek, dużo kwiatów na każdej zadbanej grządce. Podobno każda ulica ma swoją alejkę w parku i mieszkańcy o nią dbają. Zakładanie ogrodów Olsztyn zna każdy mieszkaniec miasteczka i czynnie uczestniczy w konkursie.

Chciałoby się zobaczyć więcej takich zadbanych, zielonych, pachnących parków w naszych miastach. Może radni nowej kadencji zechcą podjąć rzuconą przez młodzież rękawicę i zaczną konkurować o wygląd swego osiedla, miasta, województwa. To na pewno zdrowa konkurencja i warto ją rozpowszechniać.

Comments are closed.